Dzień Kobiet

Dzień kobiet – kiedyś zwany międzynarodowym, dziś jakby odchodzi w zapomnienie, świadomie spychany na drugi plan.  Niektórzy tłumaczą takie zachowanie tym, że jest to relikt poprzedniej epoki, święto kojarzące się z komunizmem. Czy słusznie ?
Są tacy, którzy dopatrują się genezy dnia kobiet aż w starożytności i łączą ten dzień ze świętem o nazwie Matronalia. Były to święta obchodzone w Rzymie, powiązane z bóstwami żeńskimi i kultem płodności. Przypominało ono trochę dzisiejszy dzień kobiet, gdyż zwyczajem było, że mąż obdarowywał swoją żonę jakimś miłym  prezentem. Tak, wiem to starożytność.

Jednak najczęściej pojawiającą się datą w historii dnia kobiet jest 08 marca 1908. Co się wydarzyło tego pamiętnego dnia ?
W jednej z fabryk Nowego Jorku robotnice pracujące od rana do nocy postanowiły się upomnieć o lepsze traktowanie - zastrajkowały. Chciały godnych warunków pracy i prawa wyborczego. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć skandalu, po prostu je w niej zamknął. Wybuchł pożar w którym zginęło 129 kobiet. 
W rocznicę tych wydarzeń odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze obchody Dnia kobiet, mającego upamiętnić śmierć strajkujących robotnic, a w  1910 Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła ten dzień Międzynarodowym  Dniem Kobiet.

W Polsce dopiero po drugiej wojnie światowej zaczęto obchodzić Dzień Kobiet i stał się on ulubionym świętem komunistycznej władzy.  Jego centralne uroczystości trwały aż do 1993 roku, kiedy to premier Hanna Suchocka, nie wiedzieć czemu, definitywnie wyrzuciła go z kalendarza imprez państwowych. Może nikt nie dawał jej kwiatów w tym dniu ? 
8 marca niewiele ma wspólnego z komunizmem. Wciąż przecież kobiety są traktowane w inny sposób niż mężczyźni. Prawda jest taka, ze kobiety na całym świecie musiały wyjść na ulice, strajkować, siedzieć w więzieniach a nawet umierać, żebyś Ty dzisiaj mogła spokojnie żyć..Gdyby nie one, może nie umiałabyś czytać, używać komputera albo internetu…Świętując nie zapominajmy o tych którym to swięto jest dedykowane...

Z radiowym pozdrowieniem: 
Wasz Korespondent z terenu
Reporter Radia Raban